Šiemet, rugpjūčio 10 dieną, sukako 150 metų, kai gimė pirmasis Lietuvos valstybės prezidentas Antanas Smetona (1874-1944). Prisiminkime A. Smetonos ir kitų garsių lietuvių gyvenimo detales Mintaujoje (dabar Jelgava), Latvijoje.
Istorijos šaltiniai liudija, kad 1893 m. rudenį A. Smetona įstojo į Mintaujos berniukų gimnaziją (dabar Gederto Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejus). Tada ten gimnazijos mokytoju dirbo Jonas Jablonskis, skleidęs lietuvybės dvasią, apie save būręs lietuvius gimnazistus ir daręs poveikį jų nuotaikoms bei tolesnio gyvenimo kelio/karjeros pasirinkimams. Geriausiu J. Jablonskio mokiniu tapo A. Smetona. J. Jablonskis būsimam prezidentui nulėmė ir likimą, supažindindamas su Chodakauskais. Būsimoji prezidento žmona Sofija Chodakauskaitė mokėsi Mintaujos mergaičių gimnazijoje. J. Jablonskio aplinkoje prieglaudos ieškojo ir 1893 metais į Mintaują vikaru paskirtas kun. Juozas Tumas-Vaižgantas. J. Jablonskis į Mintaują parkviesdino rašytoją Liudviką Didžiulienę-Žmoną, kuri įkūrė lietuvybės židiniu tapusį moksleivių bendrabutį – pensioną, globojo lietuvius moksleivius. L. Didžiulienės pensione gyveno A. Smetona, būsimas gydytojas oftalmologas, pedagogas, prof. Petras Avižonis ir daugelis kitų asmenybių. Pensionato pastatas buvo įkurtas (Krantinės g. 6), šalia sinagogos, šiandien neišlikęs.
Atminimo lenta, žyminti, kad Mintaujos berniukų gimnazijoje mokėsi būsimas Lietuvos Respublikos prezidentas Antanas SmetonaAtminimo lenta, žyminti, kad Mintaujos gimnazijoje mokėsi būsimieji Vasario 16-osios signatarai Kazimieras Bizauskas (1893–1941), Vladas Mironas (1880–1953), Jonas Smilgevičius (1870–1942) prezidentas Antanas Smetona (1874-1944) Gimnazija Jelgavoje. Caro laikų atvirukasJelgava dabar
Lietuviai gimnazistai Mintaujoje būrėsi į būrelius ir draugijas, iš kurių garsiausia – „Kūdikio“ draugija, veikusi 1890–1899 metais. Draugijos nariai kartu su kitais gimnazistais 1896 metais aktyviai pasipriešino rusinimo politikai – gimnazijos vadovybės vertimui melstis rusų kalba, todėl dalis moksleivių buvo pašalinti iš gimnazijos be teisės į ją sugrįžti. Tarp karštai pasipriešinusiųjų buvo J. Tūbelis, A. Smetona, V. Mironas, jie pašalinti iš gimnazijos. A. Smetona į gimnaziją jau nebegrįžo.